Firmy -->
facebook zgon

Pochówek - różne formy

Kremacja

Kremacja czyli proces spopielania zwłok zmarłych ma bardzo długą tradycję. Pierwsza współczesna spopielarnia powstała w Mediolanie w 1873 roku. Kremacja dokonywana jest z zachowaniem wszystkich norm etycznych. Spopieleniu ciała osoby zmarłej nie zabrania Kościół katolicki (kanon 1176 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r.).

Ciało spalane jest w piecach krematoryjnych w temperaturze 800-1000 stopni Celsjusza. Po spaleniu prochy są rozdrabniane w specjalnym urządzeniu, a potem umieszczane w urnie. Urnę z prochami chowa się we wcześniej wykupionym miejscu na polu urnowym lub w kolumbarium czyli zbiorowym grobowcu z niszami na urny. By dokonać kremacji zmarłego, w kancelarii cmentarza należy złożyć: skrócony odpis aktu zgonu, kserokopię karty zgonu, zlecenie spopielenia, a w przypadku kremowania szczątków - zaświadczenie o ich pochodzeniu. Opłaty za kremację wnosi się zwykle przed spopieleniem ciała. Koszt procesu waha się w granicach od ok. 600 zł w mniejszych miastach do ok. 800 zł w Warszawie.Warto dokładnie dopytać o rodzaj trumny, w jakiej musimy przywieźć ciało do spopielani. Krematoria określają maksymalne wymiary trumny. Trumna do spalenia musi być drewniana, nielakierowana, pozbawiona ozdób i okuć metalowych. Rodzina musi również dostarczyć urnę o pojemności 3,5-5 litrów (o średnicy ok. 20 cm i wysokości ok. 30 cm), oznaczoną imieniem, nazwiskiem i datą śmierci osoby spopielonej. Kremacja zwłok nie jest możliwa w każdym przypadku. Z odmową spotkamy się, gdy osoba ma wszczepiony rozrusznik serca, a nie został on usunięty z ciała w szpitalu. W trumnie bezwzględnie nie można umieszczać przedmiotów zawierających akumulatory lub baterie, materiałów plastikowych, zabawek, dużych przedmiotów (np. książek), przedmiotów metalowych i szklanych. Po wykonaniu kremacji, zakład, który jej dokonał, wyda nam protokół spopielenia zwłok. Kremację zwłok można przeprowadzić w dwóch wersjach: z obecnością rodziny lub bez niej. Jeśli jest rodzina, najpierw odbywa się pożegnanie zmarłego. Potem trumna umieszczana jest na specjalnej platformie, która wwozi ją do pieca. Można to zobaczyć przez specjalną szybę albo na ekranie telewizora. Jeśli jednak rodziny nie ma, albo nie chce oglądać kremacji, trumna wsuwana jest do pieca bez specjalnej oprawy.Kościół katolicki nie sprzeciwia się spopielaniu zwłok. Dlatego obrzędy pogrzebowe w niczym nie różnią się od tych stosowanych przy tradycyjnym chowaniu zmarłych w trumnach. Uroczystości odbywają się w kaplicy, podczas mszy oraz przy grobie. Mogą być również odprawiane w budynku krematorium, a nawet w samej sali krematorium. Podobnie sytuacja wygląda u protestantów. Żydzi i prawosławni wykluczają możliwość kremacji. W tych wyznaniach możliwe jest jedynie chowanie ciał zmarłych w grobach.

Balsamowanie ciała

Przygotowanie zmarłego do pogrzebu sprowadza się zwykle do ubrania go, wykonania makijażu i ułożenia go w trumnie. Kiedy jednak rodzina życzy sobie wystawienia ciała zmarłego w trumnie na widok publiczny i zależy jej, by zmarły prezentował się jak najlepiej, zwłoki poddawane są procesowi balsamowania. Balsamowanie zapobiega rozkładowi zwłok. Polega na płukaniu naczyń krwionośnych przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Zwyczaj ten jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych (ok. 90 proc. zmarłych jest poddawanych balsamowaniu), w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Balsamowanie jest koniecznością w przypadku transportu zwłok. Często wymagają tego służby lotniskowe. Przydaje się też w sytuacjach, gdy zmarły jest ofiarą wypadku drogowego, a jego ciało uległo uszkodzeniu. Wówczas, na życzenie rodziny, można również wykonać zabiegu rekonstrukcji ciała. Ceny balsamowania zwłok wahają się w granicach 300-1000 zł.Zwykły makijaż zmarłego kosztuje ok. 150 zł.

Źródło :wyborcza.pl/nekrologi


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Zakład Pogrzebowy Magnolia , wielkopolskie, 77-400 Złotów

Kompleksowe usługi pogrzebowe: - obsługa pogrzebów wszystkich wyznań, - pomoc w załatwieniu formalności, - pomoc w organizacji pochówków, - pomoc... więcej »


sprzatanie24.com, mazowieckie, Warszawa

Profesjonalne usługi z zakresu sprzątania i dezynfekcji po zgonie. Działamy na terenie całego kraju, posiadamy wieloletnie doświadczenie w usługach sprzątania... więcej »


EnwcViref, dolnośląskie, Shekhupura

synthroid reaction to alcohol synthroid eye problems synthroid and adipex interactions więcej »


EdcbExisa, dolnośląskie, London

tadalafil tablets 20 tadalafil pronunciation is tadalafil available in the united states więcej »


Ahrrunide, dolnośląskie, London

can atorvastatin be cut in half atorvastatin for cholesterol why do you have to take lipitor at night? więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)