Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

Maciej Kozłowski

Gdy dowiedział się, że choruje, nie zastanawiał się: dlaczego ja? Pytał: A niby dlaczego nie? Jak mówił w rozmowie z "Galą" w 2006 roku, nie dyskutuje z wyrokami. ? Warto pamiętać, że w chwili poczęcia dostajemy nowe życie i nową śmierć - zauważył. Był zdania, że należy żyć tak, jakby każdy dzień był ostatnim. ? Mam jeszcze trochę do zrobienia. Trzeba żyć i dawać świadectwo - stwierdził. ? Żyje się dla kilku spotkań i paru wzruszeń. Ważne, by ich nie przegapić. Dużo trudniej jest być dobrym człowiekiem niż dobrym aktorem ? mówił dalej. Życie traktował jako ryzyko, które codziennie podejmuje. - Na tym polega urok życia. Życiu należy sprostać. Poczucie humoru na własny temat bardzo w tym pomaga - stwierdził. 

- Jestem najemnikiem - mówił o swojej pracy. - I zgadzam się bądź nie pójść na wojnę, jaką jest wspólna praca nad jakimś projektem. Reżyserem jest dowódcą - dodał. Dla niego aktorstwo polegało na przyjemności ze spotkań z ludźmi. - Najistotniejsze, jeśli chodzi o reżyserów, to spotkanie z Hoffmanem, Spielbergiem, Pasikowskim, Dejczerem - przyznał. 

Kozłowski grał zarówno w filmie i telewizji, jak i teatrze. W 1984 roku został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Do jego najsłynniejszych ról należą te w "Psach", "Killerze" oraz "Ogniem i mieczem". Jego kreacja w "Generale Nilu" z 2008 roku została uznana przez krytyków za najlepszą w jego karierze. 

Często był obsadzany w roli twardzieli i czarnych charakterów. Śmiech pozwalał mu zachować równowagę i dystans. Maciej Kozłowski żył zgodnie z własną zasadą "lojalność ponad wszystko oprócz honoru".

Jego dziadek był wybitnym kucharzem z Wilna. Babcia, córka właścicieli wileńskiego hotelu Ritz, popełniła mezalians wychodząc za szefa kuchni. Ojciec prowadził zakład fotograficzny w Kargowej, koło Zielonej Góry. Rodzice Kozłowskiego rozeszli się. Jego dom rodzinny nie należał do bogatych, więc przyszły aktor, już jako nastolatek dorabiał handlując walutami w Budapeszcie. 

Z powodu konfliktów z nauczycielami został wydalony z liceum. Odnosił jednak sukcesy piłkarskie. Jako 16-latek zadebiutował w III lidze. Maturę zdał w wieku 21 lat, po ukończeniu technikum gospodarki wodnej. Dwukrotnie próbował dostać się do PWSFTviT w Łodzi. W 1984 roku ukończył Wydział Aktorski tej uczelni. Rok wcześniej dostał angaż w Teatrze Nowym w Poznaniu, dzięki ówczesnej dyrektorce teatru, Izabelli Cywińskiej. W latach 1988-1993 był członkiem Zespołu Janusza Wiśniewskiego przy stołecznym Centrum Sztuki Studio. Od 1998 r. pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wystąpił w ponad 30 dramatach. Grał także w przedstawieniach Teatru TV. 

W czasie studiów wystąpił w serialu "Królowa Bona" (1980) Janusza Majewskiego oraz filmach: "Mgła" (1983), Adama Kuczyńskiego, "Nie było słońca tej wiosny" (1983) Juliusza Janickiego i "Wedle wyroków Twoich" (1983) Jerzego Hoffmana. Do końca lat 80. grał niewiele, choć był m.in. Szatanem ? Nieznajomym w obrazie Wojciecha Jerzego Hasa "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany" (1985) oraz krasnalem Wasiem w komedii Juliusza Machulskiego "Kingsajz" (1987). Próbował także odbić żonę Zytę (Bożena Krzyżanowska) z rąk Krzyżaków w serialu "Przyłbice i kaptury" (1985) Marka Piestraka, a w "Pograniczu w ogniu" (1988) Andrzeja Konica, wcielił się w oficera niemieckiego wywiadu wojskowego. 

W 1990 roku wystąpił w czterech filmach, w tym w "Mów mi Rockefeller" Waldemara Szarka, gdzie zagrał oszusta oraz w uhonorowanym m.in. Złotymi Lwami obrazie "Ucieczka z kina ?Wolność?" Wojciecha Marczewskiego. Kozłowski dwukrotnie spotkał się z Władysławem Pasikowskim. Zagrał kapitana w debiutanckim filmie tego reżysera, "Kroll" (1991) i podlegał Grossowi (Janusz Gajos) w jednym z najsłynniejszych polskich filmów sensacyjnych "Psy" (1992). Występował w filmach Grzegorza Królikiewicza, Filipa Bajona, Jana Kidawy-Błońskiego, Wojciecha Wójcika, Olafa Lubaszenko. Z Juliuszem Machulskim współpracował, poza wspomnianą komedią "Kingsajz", także podczas realizacji filmów "Szwadron" (1992) i "Killer" (1997). 

Bardzo dobry okazał się dla niego rok 1993. Kozłowski pojawił się w debiucie Łukasza Wylężałka "Balanga". Zagrał także u Piotra Łazarkiewicza ("Pora na czarownice"), Filipa Zybera ("Pożegnanie z Marią"). Był również członkiem SS w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga. Następnie wcielił się w małomiasteczkowego mafioso w "Mieście prywatnym" (1994) Jacka Skalskiego. W "Dziejach mistrza Twardowskiego" (1995) Krzysztofa Gradowskiego, po raz kolejny zagrał diabła, tym razem Lucypera. Przyjaźnił się z Adamem Miauczyńskim (Cezary Pazura) w filmie "Nic śmiesznego" (1995), a w "Ajlawju" (1999) wcielił się w byłego męża Gosi (Katarzyna Figura). Oba obrazy wyreżyserował Marek Koterski. 

W filmie Magdaleny Łazarkiewicz "Drugi brzeg" (1997) był właścicielem zajazdu, obserwatorem dramatu przeżywanego przez Henriettę Vogiel (Dominika Ostałowska) i Heinricha von Kleista (Jerzy Łazewski). Wystąpił także w "Na koniec świata" (1999) tej reżyserki. Zagrał szefa bandy złodziei samochodów w "To ja, złodziej" (2000) Jacka Bromskiego. Aktor przyczynił się do powstania filmu niezależnego "blok.pl" (2001) Marka Bukowskiego. Pojawił się w zrealizowanych przez Jerzego Hoffmana adaptacjach polskich powieści, Sienkiewiczowskiej "Ogniem i mieczem" (1999) i "Starej baśni" (2003) Józefa Ignacego Kraszewskiego. W 2005 roku pojawił się w filmie poruszającym problem handlu ludźmi pt. "Masz na imię Justine" (2005) Franco De Pena. 

Kozłowski chętnie gościł na małym ekranie. Grał gangstera w "Matkach, żonach i kochankach" (1995 i 1998), policjanta w "13. posterunku" (1998) i "13 posterunku 2" (2000), oficera BOR-u w "Ekstradycji 3" (1998), ojca jednej z bohaterek "Klasy na obcasach" (2000). Wcielił się w balansującego na granicy prawa Waldemara Jaroszego w "M jak miłość" (2002-2005). Znalazł się w obsadzie seriali "Samo życie" (2002-2006), "Czwarta władza" (2004), "Oficer" (2004-2005) i "Odwróceni". 

W ostatnich latach na dużym ekranie pojawił się w "Idealnym facecie dla mojej dziewczyny" i "Janosiku. Prawdziwej historii". 

W latach 1983-88 był aktorem Teatru Nowego w Poznaniu. Potem przez pięć lat był członkiem Zespołu Janusza Wiśniewskiego, od 1998 roku ? Teatru Narodowego w Warszawie. Na koncie miał także wiele ról w Teatrze Telewizji.

W 2005 roku Kozłowski został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Podziwiał twórczość i osobę reżysera Wojciecha Jerzego Hasa.

Aktor wspierał organizacje angażujące się w walkę z rakiem. Wziął udział w kampanii "Na dobrej drodze", mającej na celu zwrócenie uwagi na handel ludźmi. Był członkiem Reprezentacji Artystów Polskich w piłce nożnej. W 2005 roku otrzymał nominację do tytułu Najpiękniejszego Polaka w konkursie "Viva, najpiękniejsi!". Nie lubił, gdy ktoś robi mu zdjęcia.

W ostatni dzień 2008 roku Kozłowski wziął cichy ślub. Jego wybranką była krakowska malarka Agnieszka Kowalska.

Źródło: onet.pl


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Przelane na papier, mazowieckie, Warszawa

Mowy pogrzebowe Napisanie mowy pogrzebowej to podróż do życia, które żegnamy, do dni radości, smutku, do wszystkich spotkanych na tej drodze ludzi... więcej »


Sprzątanie dezynfekcja mieszkania po zmarłych, łódzkie, Łódź

P.U. Freshmaker Usługi DDD Nietypowe i Specjalistyczne z siedzibą Sokolniki-Las woj. łódzkie ul. Piaski Wróblewskie 7 95-039 Sokolniki-Las tel.607511952,504017940,511110425... więcej »


Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Zakład kamieniarski Szołtun, mazowieckie, Wągrodno

Firma kamieniarska zajmująca się produkcją tradycyjnych i nowoczesnych nagrobków z granitu. W ofercie szeroki wybór wersji kolorystycznych granitu oraz... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)