Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

Pamiętali o pomordowanych pracownikach Fabryki Broni

Pamięć pracowników radomskiej Fabryki Broni zamordowanych przez Niemców w 1942 roku uczczono podczas uroczystości, która odbyła się przy pomniku na terenie dawnej fabryki przy ul. Biznesowej. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta oraz pracownicy Fabryki Broni, w tym związkowcy, którzy w latach osiemdziesiątych byli inicjatorami budowy pomnika. - Spotykamy się w bardzo ważnym miejscu, w miejscu w którym bije serce naszego miasta. Kiedy mówimy o tym, że „zaczęło się w Radomiu”, to mamy na myśli właśnie to miejsce. Dziś wspominamy bohaterskich pracowników Fabryki Broni zamordowanych przez hitlerowców. Oni oddali swoje życie, abyśmy dziś nasz patriotyzm mogli pokazywać w sposób bezkrwawy. Pamiętajmy jednak, że wolności nie dał nam nikt raz na zawsze. O tę wolność musimy dbać - mówił prezydent Radosław Witkowski. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem pomordowanych pracowników Fabryki Broni zostały złożone kwiaty.

W 1939 roku Fabryka Broni została przejęta przez Niemców i produkowała broń przeznaczoną dla Wehrmachtu. W konspiracji pracownicy fabryki produkowali elementy broni na potrzeby Armii Krajowej. W odwecie hitlerowcy przeprowadzili masowe aresztowania oraz publiczne egzekucje. Największa z nich miała miejsce 14 października, kiedy w miejscu, w którym obecnie stoi pomnik, zostało zamordowanych 15 osób. W ciągu kilku dni stracono łącznie 25 pracowników Fabryki Broni.

Źródło www.radom.pl 


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Zakład kamieniarski Szołtun, mazowieckie, Wągrodno

Firma kamieniarska zajmująca się produkcją tradycyjnych i nowoczesnych nagrobków z granitu. W ofercie szeroki wybór wersji kolorystycznych granitu oraz... więcej »


Vector Sprzątanie po Zgonach Zmarłych, łódzkie, Łódź

Pełna oferta na vector-uslugi.pl Czysczenie miejsc śmierci suchym lodem. więcej »


SfS Usługi Funeralne - Sprzątanie i dezynfekcja miejsc po zgonac, łódzkie, Łódź

SfS - Stowarzyszenie Firm Specjalistycznych,wykona profesjonalnie sprzątanie, czyszczenie i dezynfekcję miejsc po zgonie, zmarłym, zwłokach, samobójstwie... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)