Firmy -->
facebook zgon zapamietane.pl

Pamiętali o pomordowanych pracownikach Fabryki Broni

Pamięć pracowników radomskiej Fabryki Broni zamordowanych przez Niemców w 1942 roku uczczono podczas uroczystości, która odbyła się przy pomniku na terenie dawnej fabryki przy ul. Biznesowej. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta oraz pracownicy Fabryki Broni, w tym związkowcy, którzy w latach osiemdziesiątych byli inicjatorami budowy pomnika. - Spotykamy się w bardzo ważnym miejscu, w miejscu w którym bije serce naszego miasta. Kiedy mówimy o tym, że „zaczęło się w Radomiu”, to mamy na myśli właśnie to miejsce. Dziś wspominamy bohaterskich pracowników Fabryki Broni zamordowanych przez hitlerowców. Oni oddali swoje życie, abyśmy dziś nasz patriotyzm mogli pokazywać w sposób bezkrwawy. Pamiętajmy jednak, że wolności nie dał nam nikt raz na zawsze. O tę wolność musimy dbać - mówił prezydent Radosław Witkowski. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem pomordowanych pracowników Fabryki Broni zostały złożone kwiaty.

W 1939 roku Fabryka Broni została przejęta przez Niemców i produkowała broń przeznaczoną dla Wehrmachtu. W konspiracji pracownicy fabryki produkowali elementy broni na potrzeby Armii Krajowej. W odwecie hitlerowcy przeprowadzili masowe aresztowania oraz publiczne egzekucje. Największa z nich miała miejsce 14 października, kiedy w miejscu, w którym obecnie stoi pomnik, zostało zamordowanych 15 osób. W ciągu kilku dni stracono łącznie 25 pracowników Fabryki Broni.

Źródło www.radom.pl 


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Przelane na papier, mazowieckie, Warszawa

Mowy pogrzebowe Napisanie mowy pogrzebowej to podróż do życia, które żegnamy, do dni radości, smutku, do wszystkich spotkanych na tej drodze ludzi... więcej »


Sprzątanie dezynfekcja mieszkania po zmarłych, łódzkie, Łódź

P.U. Freshmaker Usługi DDD Nietypowe i Specjalistyczne z siedzibą Sokolniki-Las woj. łódzkie ul. Piaski Wróblewskie 7 95-039 Sokolniki-Las tel.607511952,504017940,511110425... więcej »


Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h, mazowieckie, Warszawa

Kalla ZAKŁAD POGRZEBOWY Warszawa Mokotów. Usługi pogrzebowe 24h Świadczymy usługi na terenie całej WARSZAWY, Mokotowa i Ursynowa. Zakład Pogrzebowy... więcej »


Szołtun - Kamieniarstwo, mazowieckie, 05-505 Wągrodno, gm. Prażmów

W naszej ofercie znajdują się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Staramy się dopasować je do stylu cmentarza oraz Państwa budżetu i gustu. Jesteśmy... więcej »


Zakład kamieniarski Szołtun, mazowieckie, Wągrodno

Firma kamieniarska zajmująca się produkcją tradycyjnych i nowoczesnych nagrobków z granitu. W ofercie szeroki wybór wersji kolorystycznych granitu oraz... więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)