Firmy -->
facebook zgon

Najtragiczniejszy wypadek od lat. Zginęło sześciu alpinistów

Sześcioro alpinistów poniosło śmierć w okolicy szczytu Mont Blanc we francuskich Alpach. Jest to jeden z najtragiczniejszych wypadków w tych górach od co najmniej 10 lat. Ofiary były stażystami UCPA - francuskiego związku ośrodków sportów na wolnym powietrzu.

Grupa składała się z przewodnika i pięciu kursantów UCPA. Wśród nich była jedna kobieta. Dzień wcześniej opuścili schronisko z zamiarem zdobycia L’Aiguille d’Argentiere, szczytu na granicy między Francją (dep. Górnej Sabaudii) a szwajcarskim kantonem Valais, liczącego 3901 metrów.

W drodze powrotnej z nieznanych jak dotąd przyczyn alpiniści, którzy byli związani ze sobą linami, spadli równocześnie z wysokości 250 metrów. Ratownicy uważają, że wszyscy zginęli na miejscu.

Najpierw znaleziono pięć ciał. Szósta ofiara została wydobyta kilka godzin później z głębokiej szczeliny lodowcowej.

Według specjalistów, przyczyną tragedii nie były ani warunki meteorologiczne, ani brak doświadczenia. Pogoda w okolicy Masywu Mont-Blanc była stosunkowo dobra, a wszyscy członkowie grupy byli dobrze wyszkoleni. Kierowana była przez doświadczonego i zawodowego przewodnika.

UCPA, francuska pozarządowa organizacja, od lat 60. prowadzi sportowe wakacje dla osób w wieku od 7 do 39 lat. Rocznie z oferty UCPA korzysta około 250 tys. ludzi.

Według AFP, w masywie Mont Blanc w drugiej połowie lipca zginęło dwóch Irlandczyków, dwóch Finów, Niemiec i Francuz.

W latach 1990-2011 rejestr żandarmerii wysokogórskiej odnotowuje 256 wypadki, 74 zgony i 180 rannych między schroniskiem Tete Rousse na wysokości 3167 m, a wyżej położonym schroniskiem Gouter (3835 m).

źródło: Wp.pl


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Zakład Pogrzebowy Magnolia , wielkopolskie, 77-400 Złotów

Kompleksowe usługi pogrzebowe: - obsługa pogrzebów wszystkich wyznań, - pomoc w załatwieniu formalności, - pomoc w organizacji pochówków, - pomoc... więcej »


sprzatanie24.com, mazowieckie, Warszawa

Profesjonalne usługi z zakresu sprzątania i dezynfekcji po zgonie. Działamy na terenie całego kraju, posiadamy wieloletnie doświadczenie w usługach sprzątania... więcej »


EnwcViref, dolnośląskie, Shekhupura

synthroid reaction to alcohol synthroid eye problems synthroid and adipex interactions więcej »


EdcbExisa, dolnośląskie, London

tadalafil tablets 20 tadalafil pronunciation is tadalafil available in the united states więcej »


Ahrrunide, dolnośląskie, London

can atorvastatin be cut in half atorvastatin for cholesterol why do you have to take lipitor at night? więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)