Firmy -->
facebook zgon

HRW: w filipińskim mieście działał szwadron śmierci. Burmistrz o

Nazywano ich szwadronem śmierci z Tagum. To grupa zabójców, której celem było "oczyszczanie" miasta na filipińskiej wyspie Mindanao ze społecznych "chwastów", jak miał określać burmistrz Tagum drobnych przestępców i dzieci ulicy. I to właśnie ten polityk - według raportu Human Rights Watch - stał za działaniami katów na zlecenie. Prawdopodobnie wiedziała o nich też lokalna policja. Sam burmistrz zaprzecza jednak oskarżeniom.

Wilfredo Derecho był pracownikiem Cywilnej Jednostki Bezpieczeństwa, odpowiedzialnej za utrzymywanie spokoju w miejscach publicznych i organizację ruchu drogowego w Tagum. 41-latek zajmował się tym drugim. Jak opisuje raport HRW, w połowie czerwca 2012 r. pomocnik ruchu drogowego przekazał swoim bliskim list z ośmioma nazwiskami. Gdyby został zamordowany, winnych należało szukać wśród wskazanych osób. Derecho zginął kilka tygodni później. Zabójca podszedł do niego na ulicy i oddał pięć strzałów.

Według HRW, w Cywilnej Jednostce Bezpieczeństwa działało kilku członków tzw. szwadronu śmierci z Tagum. Grupa brała na cel podejrzanych o handel narkotykami, kieszonkowców, innych drobnych przestępców czy dzieci ulicy. W ten sposób, bez sądów, prokuratorów i adwokatów, "czyszczono" miasto z przestępczości. Jednak wśród ofiar zabójców znaleźli się też lokalni biznesmeni, politycy, sędzia czy dziennikarz. A także - jak podejrzewa rodzina Derecho - ci, którzy po prostu wiedzieli zbyt dużo.

Obrońcy praw człowieka są przekonani, że szwadron śmierci bezkarnie działa w Tagum przez wiele lat. Za jego plecami miał bowiem stać burmistrz miasta, Rey Uy. - Były burmistrz Tagum pomógł zorganizować i sfinansować szwadron śmierci powiązany z morderstwami setek mieszkańców (miasta). Rey Uy nazywał ich "chwastami". On i inni oficjele oraz oficerowie policji popierali zlecone zabójstwa jako pokrętną formę kontroli przestępczości - ocenił Phelim Kine, zastępca dyrektora azjatyckiego oddział HRW. Ale Uy zaprzecza doniesieniom organizacji.

"Wzory"

Tagum nie jest pierwszym miastem, gdzie lokalni politycy są oskarżani o poparcie dla brutalnego i pozasądowego rozprawiania się z podejrzanymi o pospolite przestępstwa, które są plagą wielu filipińskich regionów. HRW przypomina w swoim raporcie, że były szef filipińskiego Narodowego Biura Śledczego, a późniejszy burmistrz Manili, Alfredo Lim zyskał przydomek "Brudny Harry" właśnie ze względu na twardą postawę w walce ze zbrodniami. Polityk nigdy jednak nie odpowiedział przed sądem na zarzuty o rzekome bycie zamieszanym w egzekucje handlarzy narkotyków i innych przestępców.

Pięć lat temu HRW opublikowała także dokument o mordach w Davao, jednym z największych filipińskich miast. Działał tam oddział zabójców podobny do tego, który operował potem w Tagum. Miastem od dawna rządzi Rodrigo Duterte, nieustępliwy polityk, który zyskał ogromną popularność m.in. dzięki programowi przeciwdziałania przestępczości. Jednak według obrońców praw człowieka władze tolerowały mordy podejrzanych o przestępstwa. Tymczasem Duterte - jak podaje HRW - jest obecnie wymieniany wśród potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta.

14 zabójców

Liczące niecałe ćwierć miliona mieszkańców, głównie rolnicze, Tagum leży zaledwie około 50 km od Davao. W 1998 r. burmistrzem miasta został Rey Uy. Według HRW, niedługo potem w Tagum miał zacząć działać owiany złą sławą szwadron śmierci. Największy wzrost zabójstw, z których niemal 300 przypisuje się katom na zlecenie, przypada na lata 2007-2013. Przed rokiem Uy złożył urząd.

HRW, które oparło swój raport na zeznaniach byłych członków oddziału zabójców, rodzin ofiar, świadków mordów, ale także rozmowach z lokalnymi aktywistami, twierdzi, że w szczytowym momencie w szwadronie śmierci w Tagum działało 14 zabójców. Niektórzy z nich pracowali dla Cywilnej Jednostki Bezpieczeństwa, dzięki czemu mogli legalnie nosić broń, korzystać ze sprzętu organizacji, m.in. motocykli (według świadków zabójstw napastnicy często się na nich poruszali), a nawet dostawali rządową pensję.

Członkowie paramilitarnej grupy mieli eliminować osoby z listy podejrzanych o przestępstwa, wskazanych przez policjantów, członków lokalnych wspólnot, filipińskiej agencji do walki z narkotykami, a także przez zwykłych obywateli, którzy mogli wysyłać SMS-y na gorącą linię ratusza. Śledzono także osoby, które wyszły z więzień.

W proceder mieli być także zamieszani policjanci, którzy - jak opisuje organizacja praw człowieka - nie interweniowali, gdy dochodziło do egzekucji i informowali sprawców, czy widzieli ich jacyś świadkowie.

Zabójca do wynajęcia?

HRW opisuje 11 przypadków zabójstw z lat 2011-2013, za którymi - jak się przypuszcza - stał szwadron śmierci. Wśród ofiar znalazł się 9-letni chłopiec, podejrzany o udział w kradzieży pieniędzy i telefonów komórkowych w jednym ze sklepów. Ciało dziecka znaleziono z 22 ranami zadanymi nożem. Zginął także 12-latek, który znał nieletnich złodziejaszków, choć sam - zdaniem jego matki - nie brał udziału w przestępstwie.

Obrońcy praw człowieka przytaczają w raporcie także historie zabójstw lokalnych działaczy, drobnych przedsiębiorców czy dziennikarza. Mają być to przykłady tego, że członkowie szwadronu śmierci stali się z czasem zabójcami do wynajęcia.

Burmistrz się broni

"Human Rights Watch dowiedziała się, że choć Uy nie popierał lub nie miał wiedzy o wszystkich zabójstwach TSD (Tagum Death Squad - szwadrony śmierci z Tagum), istnieją przekonujące dowody, że wiedział o wielu z nich i je zatwierdził" - przekonuje organizacja w raporcie.

Były burmistrz broni się jednak przed oskarżeniami, że stał za działaniami zabójców. Jak podaje filipiński serwis Sun Star, Uy twierdzi, że fala zabójstw była związana z porachunkami handlarzy narkotyków, grup zajmujących się nielegalnym hazardem czy biznesową rywalizacją. Z kolei świadkowie HRW mieli zostać - zdaniem byłego burmistrza - "opłaceni przez pewne osoby". - Te szwadrony śmierci nie istnieją - twierdził Uy, cytowany przez Sun Star.

Źródła: hrw.org, sunstar.com.ph, WP.PL.


« powrót

Ostatnio dodane firmy

Zakład Pogrzebowy Magnolia , wielkopolskie, 77-400 Złotów

Kompleksowe usługi pogrzebowe: - obsługa pogrzebów wszystkich wyznań, - pomoc w załatwieniu formalności, - pomoc w organizacji pochówków, - pomoc... więcej »


sprzatanie24.com, mazowieckie, Warszawa

Profesjonalne usługi z zakresu sprzątania i dezynfekcji po zgonie. Działamy na terenie całego kraju, posiadamy wieloletnie doświadczenie w usługach sprzątania... więcej »


EnwcViref, dolnośląskie, Shekhupura

synthroid reaction to alcohol synthroid eye problems synthroid and adipex interactions więcej »


EdcbExisa, dolnośląskie, London

tadalafil tablets 20 tadalafil pronunciation is tadalafil available in the united states więcej »


Ahrrunide, dolnośląskie, London

can atorvastatin be cut in half atorvastatin for cholesterol why do you have to take lipitor at night? więcej »


Dodaj własną firmę

Zostań partnerem serwisu ZGON.PL

Wymiana linków Reklama partnerska(portal - auta)